Obec Velká nad Veličkou
Velká nad Veličkou 151
696 74 Velká nad Veličkou
IČO: 00285447
DIČ: CZ00285447
Látku pro kroniku obecní čerpal z kroniky školní, z různých knih jednajících o Velké a jejím okolí, z vypravování osob starších a z vlastní zkušenosti.
Látku pro kroniku obecní čerpal z kroniky školní, z různých knih jednajících o Velké a jejím okolí, z vypravování osob starších a z vlastní zkušenosti.
K zapisování událostí přítomných nedospěl, poněvadž nevyčerpal dosud bohatou minulost Velké, která pro okolí a sousední Slovensko měla a má veliký význam.
Pohřeb jeho byl slavný. Zúčastnilo se ho přes 70 legionářů, čestná rota z Uh. Hradiště, sokolstvo, hasiči, učitelstvo, školní mládež, tři hudby a četné obecenstvo.
Koncem roku 1931 byl jsem pověřen já, Jan Bureš, učitel ve Velké, dalším vedením obecní kroniky.
Výstava v r. 1894
Uvedenou stať z dějin Velké nutno doplniti poukázáním na její veliký význam po stránce národopisné, na což po prvé široká veřejnost upozorněna byla „Národopisnou výstavou“ pořádanou ve Velké dne 22. a 23. července 1894. Tentokráte všemi směry sjížděli se do Velké hosté ze Slovenska, Čech a Moravy. Představen tu byl skutečný obraz celého života lidu od mládí až do stáří. Slavnost zdařila se neobyčejně skvěle a byla příčinou, že Velká v Praze na Národopisné výstavě v roce 1895 měla svoji samostatnou skupinu.
Hlavními pořadateli Národopisné výstavy ve Velké byli: Martin Zeman, sběratel písní, a učitelé Alois Fiala, František Mašík a Jan Pellar.
Udržování kroje.
Hlavní zásluhu o to, že kroj u nás nezanikl, a že písničky zdejší v letech až do světové války pilně žily mezi lidem, mají rodiny, které tenkráte vychovaly pro národopis nadšené studenstvo. Byly to rodiny Hudečkova, Klusákova, Zemanova a Pavlíkova.
Po světové válce o udržení kroje, písní a zdejších zvyků největší zásluhu má tělocvičná jednota Sokol, která nejen v místě, ale i jinde při slavnostních příležitostech propaguje krásu, jednoduchost a účelnost zdejšího kroje. Zúčastňuje se každým rokem národopisných slavností, které jsou pořádány v různých městech. Zdejší fašanek a úvod předváděny byly v Kyjově, Uh. Hradišti, Brně, Mor. Ostravě, Praze, Vlašimi a Bratislavě za účasti 50 až 120 účinkujících osob.
Studijní společnost v r. 1931.
V prázdninách 1931 byla ve Velké Studijní společnost čítající asi 20 osob pod vedením universitního profesora Vladimíra Úlehly, která studovala Velkou po stránce kulturní, hospodářské, krojové, zpěvní, zvykové, náboženské a z různých jiných hledisek. Výsledek jejich práce vydán bude ve velikém díle, které bude největším dílem, které dosud o Velké nebylo vydáno. Veškeré tyto studijní práce děly se za spoluúčasti zdejšího učitelstva a ochoty obecenstva.
Kroj dnes.
Ve všední dny ustupuje kroj lacinějšímu šatu černému-městskému. V neděli však každý rád do kroje se obleče. Z církevních slavností krojově nejpěknější jest Vzkříšení a Boží tělo. Rušivě působí do té krásy a velebnosti krojové přítomnost spolků a městského obyvatelstva, kterého rozvojem živností stále přibývá.
Touží-li září po rose, bude v říjnu bláta po ose.
Na svatého Václava, každá pláňka dozrává.
Velká nad Veličkou je největší obcí horňácké oblasti Moravského Slovácka. Vznik obce je možno datovat do raného středověku, protože nejstarší písemná zmínka z roku 1228 uvádí Velkou už jako městys (oppidum) s tržním právem, což jistě bylo výsledkem dlouhého předchozího vývoje. V následujících staletích byla majetkem různých šlechticů - pánů z Rýznburku, z Kravař...
Svátek má Václav
Státní svátky a významné dny na dnešek:
Zítra má svátek Michal